20 Mayıs 2016 Cuma

Fenerbahçe Stadı, Kombine Satışları ve Boş Tribünler


Fenerbahçe sezon başında 31 Ağustos 2015 tarihinde 38.320 kombine sattığını ve satışların tamamlandığını açıklamış taraftarlarına teşekkür etmişti.

Sezon öncesi yapılan transferler, Vitor Pereira'nın açıklamaları derken taraftarlar heyecanlanmış, maça gitmek için adeta sabırsızlık yaşıyorlardı. Ancak sezon öyle olmadı. Fenerbahçe taraftarları sezon boyunca belli sebeplerden dolayı stadyumu boş bıraktı.

Fenerbahçe-Eskişehirspor 1.hafta 31.381 
Fenerbahçe-Antalyaspor 3.hafta 32.314
Fenerbahçe-Bursaspor 5.hafta 30.529 
Fenerbahçe Akhisar Belediyespor 7.hafta 29.402

Fenerbahçe-Galatasaray 9.hafta 45.070
Fenerbahçe-Konyaspor 11.hafta 23.656
Fenerbahçe-Trabzonspor 13.hafta 37.500,
Fenerbahçe-Başakşehir 15.hafta 28.582
Fenerbahçe-Sivasspor 17.hafta 28.151
Fenerbahçe-Rizespor 19.hafta 25.148
Fenerbahçe-Kasımpaşa 21.hafta 24.577
Fenerbahçe-Beşiktaş 23.hafta 43.182
Fenerbahçe-Kayserispor 25.hafta 26.765 
Fenerbahçe-Osmanlıspor 26.hafta 27.803 
Fenerbahçe-Mersin İdmanyurdu 29.hafta 19.561 
Fenerbahçe-Gaziantepspor 31.hafta 26.059 
Fenerbahçe-Gençlerbirliği 33.hafta 6.339

Toplam 486.019 seyirci maçlarımıza gelmiş. Ortalamamız 28.589. En çok taraftarın geldiği maç 9.hafta oynanan ve 45.070 kişinin olduğu Galatasaray derbisiydi. Düşünün Galatasaray maçında bile taraftar sayımız bu şekilde.

Şimdi gelelim bunun nedenlerine.

Takımın oynadığı futbol taraftarları memnun etmiyordu. Taraftarlar mutlu değildi. Gelip vakitlerini statta harcamak istemiyorlardı. Ancak burada kötü olan birden gemileri yakmış olmamız. Belki de bu taraftar sezon başından beri her maç o stadı doldursa, futbolculara şampiyonluk inancını aşılasa, evet siz şampiyon olabilirsiniz diyebilse işler çok farklı olabilirdi. 

Passolig. Bence bu bir neden ancak çok da önemli olmayan bir neden. Fenerbahçe'nin 404.126 kartla en çok passolig alan takım olduğunu hepimiz biliyoruz. Yani maça gelecek taraftar çok.

Bilet fiyatları. Bu da önemli ancak 38.320 kombinenin satıldığı yerde satışa çıkan biletler normal şartlarda bitebilirdi. Evet bilet fiyatları kesinlikle daha ucuz olmalı, Fenerbahçe bu fiyatlara bilet satmamalı. Bunu yıllardır söylüyoruz ancak değişen hiçbir şeyin olmadığını da görüyoruz. Umarım seneye biletler konusunda bir yola gidilir.

Passolig bilet aktarma. Passolig'in belki de en güzel özelliği. Gelemediğin maçta internet sitesine girip rahatlıkla bileti aktarabiliyorsun ama bunun yapıldığını bilmeyenler var. Yapmayanlar var. Bu sezon Galatasaray maçından sonra ceza almıştık, Konyaspor ile oynayacaktık. Gündüz maçıydı. Ancak stada satışa çıkan bilet fiyatlarına ve satılan 38.320 kombineye rağmen sadece 23.656 taraftar geldi. Hiç bilet satılmadığını düşünürsek sadece 15 bin kombine ceplerde kaldı. Hiçbir sebep olmadan. O yüzden aktarma olayının yayılmasını sağlamak da kulübün görevi olmalı. Bunu sadece sosyal medyada konuşmamız, üzerine uğraşmamız ancak bu kadar yetiyor. Kulüp resmi siteden, tv kanalından bununla ilgili adım atsa çok daha dolu tribünler önünde maçlar oynanabilir. Hatta şunu söyleyeyim. Bunu resmi siteden çok kolay şekilde yapabilirsin. Bir site kurarsın. Gelemediğin maçta kombine sahibi ''gelemiyorum'' diyebilir ve o koltuğu satışa çıkarabilirsin. Ya da siteye maça gitmek istiyorum diyen insanlar girer bilet aktaracak diğer taraftarlar da bu siteden istedikleri kişiye- bu kişileri Fenerbahçe kart sahibi kişiler olarak belirleyebilirsin- biletlerini aktarabilir. Hatta istersen ben maça gelemiyorum diyelim, okul açıktan biletim var. Biletimi satmak istiyorum derim ve almak isteyen bilet fiyatı karşılığında bu bileti satın alır. Hadi ücretsiz vermiyorsun, parayla sat. Tribün boş kalmasın. Ama tabii kulübün bu umrunda değil. Kulüp sezon başında kombineyi satıyor, parayı alıyor ve kasasına koyuyor. Sonra stat dolmuş, dolmamış pek ilgilenmiyor. Bunu da düşünmek, üzerine neler yapılabilir demek benim gibi taraftarlara kalıyor ve üstelik hiçbir sonuç çıkmadan bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yazıyoruz sadece.

İşin özeti Fenerbahçe taraftarları ile büyük bir camia. Taraftarları ile coşan, ayağa kalkan, şampiyonluklar alan bir camia. Kulüp de o stadın boş kalmamasını, futbolculara desteğin verilmesini sağlamak zorunda. Hatta o stat dolar, birliktelik mesajı verirse tüm ülkedeki Fenerbahçeliler ayağa kalkar, kendine gelir. Kulüp kombine satmak, bilet satmak, bilet satış kampanyaları yapmak, bilet aktarma sistemi kurmak, boş tribünlere oynatmamak, taraftarları yapacağı kampanyalar, organizasyonlar ile stada çekmek zorunda. Bunları yapmadan birlik ve beraberlik gelmez. 

Umarım bununla ilgili adımlar atılır ve Fenerbahçe her maçını tamamen dolu tribünlere oynar. Bir takım 50 bin kişilik statta, 38.320 kombine sattığı yerde, 28.589 ortalamayla şampiyon olamaz. 

Yönetim görev başına.

Hiç yorum yok: