9 Nisan 2018 Pazartesi

Tiyatro: En Kısa Gecenin Rüyası


2018 hayatımda en çok tiyatroya gittiğim sene olmaya devam ediyor. Bir arkadaşımın daveti üzerine Kadıköy Moda Sahnesi'nde sahnelenen En Kısa Gecenin Rüyası isimli oyuna gittik.

Cumartesi 20:30'da Moda Sahnesi'nde yerimizi aldık. Salon çok enteresandı. İki tarafta da tribün, iki tarafta da seyirciler. Oyuncular tüm salonu kullanarak, sürekli bir tarafa bakmadan, daha çok yan şekilde oyunlarını oynadılar.

En Kısa Gecenin Rüyası William Shakespeare'nin yazdığı bir oyun. Timur Acar, Didem Balçın, Onur Ünsal, Mert Fırat, Beyza Şekerci, Melis Birkan, Murat Tüzün, Volkan Yosunlu, Ezgi Coşkun, Caner Erdem, Mert Şişmanlar, Hasan Demirtaş, Alper Baytekin ve Çağlar Yalçınkaya gibi oyuncuların yer alıyor.

Oyuna gitmeden önce popülarite sebebiyle Mert Fırat, Melis Birkan, Timur Acar gibi oyuncular ön plana çıksa da açıkcası bu oyuncular evet müthiş bir enerjiyle, müthiş oynuyor ancak Volkan Yosunlu ve Caner Erdem gerçekten bizleri en çok keyiflendiren, en çok güldüren 2 oyuncu oldu.

Oyun inanılmaz bir tempoda ilerliyor. Durmuyorlar. 2 saat 25 dakika gibi uzun bir süre acayip bi hızla akıyor. Sürenin nasıl geçtiğini anlamadık. Oyun sonrası arkadaşlarla konuşurken oyuncuların sporcu kondisyonuna ihtiyacı olduklarını söyledik. Sahnede sürekli hareketler, yere oturup yerde sürünmeler, merdivenleri sürekli çıkmalar, sürekli tribünlerin etrafında dönmeler derken çok yorulduklarını düşünüyorum.

Mert Fırat acayip karizma, acayip iyi bir oyuncu. Ancak burada dikkat çeken Mert Fırat'ın sanata olan sevdası. Mert Fırat şu an Ufak Tefek Cinayetler isimli dizide oynuyor, dünya kadar para kazanıyor. İstese tiyatro yapmaz, keyfine bakar. Ancak o haftada bir kaç kez gelip oyun oynuyor, keyif alıyor. Filmler, diziler ve reklam çekimleri devam ederken vaktini tiyatroya harcaması büyük hareket. Oyun sonrası yanına gidip tebrik etmek ve teşekkür etme şansı da yakaladık. Bizlere davranışı, gelin üst tarafta ışık daha iyi orada çekilelim demesi, sürekli geldiğimiz için teşekkür etmesi hoşumuza giden şeyler oldu. Mert Fırat oyunculuğu dışında ve toplumsal olaylara karşı duruşu ile beraber her zaman sevdiğim bir oyuncu olmuştu. Burada iyi bir insan olduğunu da görmüş olduk. Mert Fırat gerçekten kızların hayran olabileceği bir kişiymiş.

Melis Birkan da güzel ve sempatik bir oyuncu. Komedi oyunlarında da iş yapabileceğini gördük. Keyifle izledik. 

Timur Acar da baya iyi oyuncuymuş. Kendisini Fenerbahçe kimliği ve filmlerden çok iyi tanıyoruz. Ayrıca oyunu izlediğimiz Moda Sahnesi'nin de kurucuları arasında. Yani ciddi bir tiyatrocu.

Şiveli oyuncular oyuna büyük renk katmış. İnternette bir kaç yorum okudum da beğenmeyen de çokmuş.

Oyuncuların eğlendiğini görmek beni çok mutlu ediyor. Yaptıkları işten büyük keyif alıyorlar. 

Eşek kafası.

Modern dans sahnesi ve Bergama Köy Oyunu sahneleri baya iyiydi. Eğer izlerseniz hak verirsiniz.

Oyunun müzikleri olağanüstüydü. Can Güngör imzalı. Bu konuyu yazarken bir kez daha açıp dinledim de gerçekten her saniyesini kafamda tekrar yaşadım. Bu da müziklerin ne kadar iyi olduğunu gözler önüne seriyor. Buradan sizler de dinleyebilirsiniz.

Seyircilerin karşılıklı oturmaları güzel detay. Karşıda yer alan oyuncularının tepkilerini an ve an görebiliyoruz. Ayrıca oyun interaktif bir oyun. Seyirciyi de dahil ediyorlar. Bu sayede de oldukça keyifli anlar yaşadık.

Tiyatro oyunu esnasında bir insan neden telefonunu alma ihtiyacı hisseder. Bu anlarda hemen yeşil lazerle müdahaleler gecikmedi.

Moda Sahnesi'nde ilk kez oyun izledim. Gayet güzelmiş. Ayrıca çalışanların insanlara güler yüzlü davranması da iyi detay.

www.modasahnesi.com adresinden oyunlara bakabilir sizler de gidip bu keyifli oyunu izleyebilirsiniz. Fiyatlar da normal bence.

Hayatımda izlediğim en iyi oyunlardan biriydi.


Hiç yorum yok: