7 Ekim 2015 Çarşamba

Kadıköy Boş Kalmasın


Avrupa'da;

Fenerbahçe-Shakhtar : 37.342
Fenerbahçe-Atromitos : 33.121
Fenerbahçe-Molde : 31.709


Lig'de; 

Fenerbahçe-Eskişehirspor : 31.381
Fenerbahçe-Antalyaspor : 32.314
Fenerbahçe-Bursaspor : 30.529
Fenerbahçe-Akhisar Belediyespor : 29.402


Sezon öncesi kulüp tarafından 38.320 kombine kart satıldığı açıklanmıştı. Fenerbahçe'nin şu ana herhangi bir maçına 38 bin üstü seyirci gelmedi. Şu ana kadar oynanan tüm maçlar hava açısından sıkıntısız maçlardı. Neredeyse tamamı yağmursız, sıcak havalarda oynandı. Ancak gözüktüğü gibi Avrupa maçlarında 34.057, Lig maçlarında 30.906 ve genel ortalama olarak 32.256 ortalamaya oynayan bir Fenerbahçe futbol takımı var.

38 bin kombine var, her maça biletler de satışa çıkıyor ancak kurulan böylesine iyi kadroya rağmen tribünler bir türlü dolmuyor. Bu konuda yapılması gerekenler var.

Öncelikle tribünlerin dolmama sebebi sezon başında kombinelerin dernekler tarafından alınmış olması. Galatasaray maçında ya da derbilerde stadyuma şehir dışından gelecek taraftarlarımız böyle maçları tercih etmiyor, kombineleri de doğal olarak ceplerinde kalıyor. 

Diğer bir sebep olarak oynadığımız pek iyi olmayan oyun. Taraftarlar böylesine beklenti ile başlanan sezonda oynanan oyundan memnun değil ve tribünlere gelmeyi tercih etmiyor.

Diğer bir sebebi ise kombineliler için değil bilet alıp maça gelenler için söyleyebiliriz. Pahalı bilet fiyatları. Her maç yaklaşık 10 bin bilet satışa çıkıyor ancak en ucuz sezon başında 80 TL'den satılan biletler son maçlarda 105 TL'den satılıyor. Fenerbahçe--Akhisar Belediyespor maçının 105 TL olmasının tek bir mantıklı açıklaması olamaz. Ancak camianın böylesine yüksek fiyatlara rağmen buna sesini çıkarmaması, konuşmaması da çok enteresan. Artık herkes pahalı bilet fiyatlarını kabul ediyor. Bu da Fenerbahçe camiasının geldiği durumu gösteriyor. Her geçen gün halktan uzaklaşan bir Fenerbahçe.

Gelelim başlıkta yazdığım olaya. 38 bin kombine + her maça en az 5 bin bilet satılsa - satılır - Kadıköy'de 43 binin altına düşmemek lazım. Bu konuda kulübün acilen bir adım atması gerekiyor. Kuracağı gayet basit bir sistemle bu işin önüne geçebilir.

Maça gelemeyecek olanlar kulübün kuracağı bir internet sitesine gelemediğini söyleyecek, biletini kulübe bırakacak ve kulüp de bu bileti öğrencilere, maddi durumu yerinde olmayanlara ya da hiçbir özelliğe bakmadan ''Ben maça gitmek istiyorum ama biletim yok.'' diye siteye kayıt yaptıranlara bedelsiz şekilde aktaracak. Hem tribün dolacak hem bir Fenerbahçelinin Fenerbahçe ile buluşması sağlanacak.

Bunları ben düşünüyorsam Fenerbahçe yönetiminin de düşünmesi ve derhal adım atması gerekiyor. Yıllardır Barcelona kulübünün yaptığı olayı yaptığımız takdirde bundan kazanan Fenerbahçe olacak. 

Fenerbahçe futbol takımı her maç yanında coşkulu ve dolu tribünleri görecek. Şu an 32.256 ortalamanın olduğu Kadıköy'de havaların soğuması, yağmur, kar gibi olayların yaşannması ile beraber bu ortalamayı bile arayacağımızı söylemek yanlış olmaz.

O yüzden geç olmadan yönetim atması gereken adımı atsın, maça gidemeyenler kombinelerini gidecek olanlara aktarsın ve Fenerbahçe dolu tribünler önünde maçlarını oynasın.


Hiç yorum yok: