30 Eylül 2014 Salı

Maç Günlüğüm # 125 / Kocaelispor'un Amatör Mücadelesi


20 sene öncesinden başladı benim Kocaelispor hikayem. O zamanlar 6-7 yaşındayım. Tabii doğal olarak o seneler babam ve ablam ile beraber gidiyorduk. Ama ne gitmek, evde köfte ekmekler hazırlanıyor, sular konuluyor, çekirdekler, adeta maça değil de pikniğe gidiyoruz. Tabii o zamanlar babamla gittiğimden Numaralı tribüne giriyoruz. Açımız şekil. Etrafta bir sürü tanıdık. Herkesle muhabbet. Artık her maç aynı tribüne girdiğimizden herkesin yüzüne aşinayız. Kombine alsak bu kadar birlik beraberlik sağlanamaz. Tabii o zaman tezahurat anlamında etkili değiliz. Sadece karşılıklı tezahuratlarda ve gollerde yerinden kalkan bir tribün. Kısacası ‘’Çekirdekçi’’ tribün. Koltuğa gazete serdiğimiz, maçtan önce tüm tribünlere konfeti dağıtılan günler. Kocaeli esnafının her maç öncesi tribünlere yiyecek dağıttığı günler. Ve tüm stadın ‘’ateşini yolla bana, kor alevler içindeyim bilmesen de…’’ şarkısını tezahurat olarak söylediği günler. Kısacası Kocaelispor’un efsane olduğu ve 3 büyüklere kafa tuttuğu günler. Ardından büyümeye başlıyorum, Fenerbahçe sevdamız tabiî ki de var ancak tribün olarak İstanbul’a gitme durumumuz yok, mahalleden otobüse atlayıp stada gitmek çok kolay. Gidiyorum ve tribünün en ateşli yerinde, zaman zaman davulun başında, zaman zaman setin altında, zaman zaman da en ateşli kitlenin arasında bu kez susmadan 90 dk tezahuratlarla Kocaelispor’un yanında oluyorum. Okuldan kaçıp da kupa maçına gittiğim günler, arka sırada Kocaelispor tezahuratları söylediğim günler. Tarih hocamızla Kocaelispor konuştuğumuz günler ve onun gazıyla defter sayfalarından konfeti yaptığım, sınıfa attığım ve ardından hocanın tek tek o konfetileri toplattığı günler. Ardından biraz daha büyüdükten sonra kombine ile her maça gittiğimiz ancak bu kez oturarak sadece bazı anlar tezahurat yaptığımız günler. Kendi açımdan asla unutamadığım Kocaelispor günleri.

Aradan geçen yıllardan sonra Kocaelispor alt lige de düştü, tekrardan süper lige de çıktı. Türkiye kupası zaferi, 3 büyük takıma karşı alınan galibiyetler, Uefa maçları, İzmir’de şampiyonluk… Ve ardından yanlış yönetimler sonrası gelinen malum nokta.

İnişler, çıkışlar derken 2014’ün Eylül ayında Kocaelispor kent takımlardan Çınarlıspor ile ilk kez seyircisinin karşısına çıkacaktı.  Yıllarca Süper Lig, 1.Lig maçlarına gittiğimiz efsane İzmit İsmetpaşa Stadyumu’na bu kez amatör lig maçı için giriyordum.

Passoliglilerin giremediği, kağıt biletin satıldığı ve sağanak yağmurlu bir günde stada giriyorduk. Önce Maraton, ardından Hodrimeydan’ı karşıdan izlemek için – biletim onların tribündendi – sahanın içinden geçerek kale arkası tribüne oradan da devre arası yine sahanın içinden Numaralı tribüne geçtim. Amatör Lig’de sahanın içinde dolaşmak serbest. 


Amatör Lig = Konuk takım futbolcularının 20’li dakikalarda yanımızdan geçerek tribünde tuvalete gitmeleri, ardından tekrar sahaya dönmeleridir.

Tribünler her geçen dakika daha da doldu. Yoğun yağmura rağmen yaklaşık 5 bin kişi. Ya da daha az. Böyle tahminlerle aram iyi değildir. Ancak coşkulu bir kitle. 90 dk susmayan, takıma tezahurat yapan Hodrimeydan grubu. Arada karşılıklı tezahuratlar ile tüm stadın coştuğu anlar.

Tam ‘’Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda… ‘’ tezahuratının uyduğu gün.

İnanılmaz kötü bir zemin, fotoğraflardan gözüküyor. Sahada bu kötü zemine rağmen futbol oynamaya çalışan 2 takım. Kocaelispor’da İzmir’de alınan şampiyonluk kadrosunda da bulunan Hamza Mutlu 41 numaralı formasıyla kaptanlık yapıyor. Kalede yine şampiyonluk senesinden 37 yaşındaki Kılıçarslan Kopuz. Ve yine eski Kocaelispor oyuncusu Emirhan Önder. Onun dışında tamamı tanımadığım oyuncular.
Futbolcuların sahaya lisanslı Kocaelispor atkıları ile çıkmaları ve tribünlere dağıtması net dilenilecek olay.

Yoğun yağmur, tarla gibi saha, gol olması mümkün değil gibi gözüküyor. İlk yarı golsüz bitiyor. 2.yarıya her iki takımda formalarını değiştirerek başlıyor. Kocaelispor Çınarlıspor’dan daha iyi takım olduğunu 2.yarı her geçen dakika kanıtlıyor. 81.dk kazanılan penaltı vuruşu sonrası tribünler bayram yeri. Herkes golü bekliyor. Ve Gökhan Şahin Kocaelispor’un ilk amatör lig golünü atarak tarihe geçiyor. Golün daha anonsu yeni yapılırken bu kez kaptan Hamza Mutlu ortasahadan aldığı topu, bu berbat zemine rağmen müthiş taşıdı kalecinin üzerinden klas bir vuruşla ağlara yolladı ve Kocaelispor’a 2.golü getirdi ve maçın skorunu belirledi.

Mücadele sonrası futbolcuların galibiyet sevinçleri görülmeye değerdi.

Yaklaşık 5 bin kişi, kötü hava ve zeminde alınan bir galibiyet her haliyle güzeldir.

Ben de yıllarca Kocaelispor tribünlerine gitmiş biri olarak Kocaelispor’un ilk amatör lig galibiyetini, ilk golünü, İsmetpaşa’da ilk izlediğim amatör lig maçını çocuklarıma anlatırım.

Kocaelispor evinde ilk maçını 19 Ekim’de Ergene Velimeşe Spor ile oynuyor.  Hava da güzel olursa tribünler daha da dolu olur, ben de daha büyük keyif alırım. O maçın günlüğü ile tekrardan burada olurum.

Son söz ; Size göre dilencilik, bize göre futbol sevdası. 

Hiç yorum yok: